Malé městečko Rose Creek má problém. Padouch nevybíravých mravů, který se řídí heslem ,,Byla to země, ale potom jsem přišel já a je to jen prach," tu má doly a rozhodl se, že pozemky od nebohých vesničanů vykoupí - za cenu notně podstřelenou oproti té tržní. Jenže když na vás míří armáda zabijáků schopná vás bez mrknutí oka poslat k zemi kulkou do hlavy, těžko hledáte argumenty proti. Barholomew Boque dává vesničanům tři týdny na to, aby se rozhodli, v jedné věci se ale šeredně přepočítá. Vesničané si najímají skupinu sedmi pistolníků a schyluje se k přestřelce, jakou filmové plátno nevidělo od dob Peckinpahovy Divoké bandy.
Režisér Antoine Fuqua to nemá u filmových kritiků zrovna snadné. Mnohokrát ho pěkně spráskali. Osobně mám ale pro jeho filmy slabost. Dokáže natočit drsná dramata, má cit pro akci a tempo a svoje postavy nešetří, vždycky jim dá zabrat. To se ukazuje také u nové verze Sedmi statečných, kteří mají celou řadu menších chyb, ale také několik silných stránek. Takže pěkně postupně.
Původní verze Sedmi statečných v režii Johna Sturgese vznikla v roce 1960 - to už je skoro 60 let. Je to klasika a není divu. Je hvězdně obsazená, má vynikající scénář, v němž je každá jedna scéna silná a vypiplaná sama o sobě a navíc má i na dnešní dobu kvalitní akční scény. K tomu přidejte zajímavé postavy, vtip, několik legendárních hlášek i celých scén, které se dodnes citují a dokonce i schopnost dojmout. Nemluvě o tom, že hudební motiv z tohoto Sturgesova filmu patří k těm nejslavnějším westernovým melodiím vůbec. Laťka je vysoko a jediný důvod, proč by se člověk měl pouštět do remaku něčeho takového, by měl být pocit, že v něm něco může udělat jinak a svým způsobem lépe. Jenže taková motivace tady nebyla - a nebo byla, ale týkala se jen akčních scén.
Srovnání s originálem se nová verze nevyhne
Postavy sedmi statečných jsou až na výjimky ploché, charakterizované hlavně vnějškově vzhledem. Možnost originálněji pracovat s tím, že vůdcem Sedmi statečných je černoch Chisolm (Denzel Washington) tu zůstává nevyužita, stejně jako třeba v komiksovém filmu se to bere jako normální - což tehdy ale rozhodně nebylo (navíc je úvodní scéna této postavy vykradená z Tarantinova Djanga). U Asiata je tentýž problém jen naznačen, Indián se prostě objeví a fakt, že musel opustit kmen, se tu odbude jednou větou. Záporák sám o sobě vypadá po celou dobu zfetovaně, ale nikdy ho fetovat nevidíme a tak je to jen typická béčková choromyslná figurka - přitom právě tady bych čekal oproti původní verzi posun odpovídající stavu kinematografie v roce 2016. Jenže tenhle film reflektuje dobu svého vzniku především po technické stránce a v rasově pestrém castingu, se kterým ale pracuje naprosto rasisticky - redukuje ho čistě na barvy.
Fuqua je rutinér a to má i své pozitivní stránky, při takové koncentraci talentů na plátně i za ním a při takové látce se ale mohl aspoň pokusit vytvořit něco, co by se mohlo poměřovat s nejvyššími metami v žánru. Jenže jako by tady ani taková snaha nebyla. Totéž se týká i hudby, jejíž základ zkomponoval ještě před svojí smrtí James Horner. Nabídne několik hezkých motivů a obzvlášť ten budující napětí před přestřelkami je zdařilý (ačkoli dost připomíná motiv z boxerské reality show Contender), ale že by nám tu vzniklo něco, co se nám zapíše do hudební paměti, to nehrozí.
Washington, Pratt a závěrečná bitva to zachraňují
Tím jsme si odbyli odborný pohled a teď to všechno můžeme hodit do koše, protože i když si jako fanoušek westernů umím představit mnohem výživnější a silnější western (a strašně bych chtěl vidět, co by s tímhle dokázal takový Christopher Nolan), nová verze má jednu svoji silnou stránku a tou je zábavnost. Je to filmový hamburger - ale pokud se na něj díváte čistě jako na hamburger, těžko mu mu něco vytýkat.
Fuqua se opírá o silný casting, který táhnou Denzel Washington a Chris Pratt. Oba jsou doslova jehio trumfy, protože se pohybují v poloze, kterou mají dokonale zvládnutou. Takže zatímco Washington je tu typický Muž v ohni mixnutý Equalizérem, Pratt si jede odlehčený Jurský svět a Strážce Galaxie. A funguje to výborně, obzvlášť Pratt si tuhle další roli šitou mu na tělo užívá, je vtipný a má na celkovém pozitivní vyznění filmu velký vliv. Jeho postava je navíc jedna z nejlépe napsaných a má většinu toho, co nemají ty ostatní - silné, efektní i vtipné scény a překvapivou tečku.
Za zmínku stojí i postava vdovy (Haley Benett), která si Sedm statečných najme a která je překvapivě výrazná. Dokonce tak, že si v jednu chvíli říkáte, jestli ona nebude jednou z těch Sedmi statečných - a to přesto, že z reklamní kampaně víte, že nebude. Možná je to další z promarněných šancí tohoto filmu, který není špatný, ale mohl být mnohem lepší.
Zbývá poslední věc a tou je samozřejmě akce. Tady je Fuqua doma a rozpoutává tu westernové Slzy slunce. Během filmu dojde na několik kratších přestřelek, všechno to ale směřuje k finální epické bitvě, ve které se sedm statečných postaví dvousethlavé armádě zabijáků a rozpoutá v ulicích Rose Creeku peklo. Fuqua vás tady absolutně vtáhne do akce a je v tom přesvědčivý. Nešetří ani sedm statečných, ani vesničany a to v téhle extrémně dlouhé bitvě hraje důležitou roli. Ponoříte se do ní, prožíváte ji a zapomenete na to, že je to celé naivní a nereálné. A když pak přeživší opouští městečko, aby zamířili do západu slunce, jen málokterý fanoušek westernů odchází ze sálu nespokojený - i navzdory výhradám, které ho o pár hodin později napadnou. Sergio Leone zůstává sice s přehledem nepokořen, ale srovnání s americkými westerny Clinta Eastwooda (Tulák z širých plání, Bledý jezdec, Psanec Josey Wales) Sedm statečných ustojí.
Verdikt:
Sedm statečných je klasický hollywoodský konzum, který by si zasloužil lepší scénář, zajímavější postavy i vztahy mezi nimi, lepšího padoucha i výraznější ústřední hudební motiv. Má ale vynikající akční scény v čele s finální dlouhou a skvělou bitvou, dokáže být vtipný a zábavný a Denzel Washington a Chris Pratt jsou v něm skvělí. Pokud máte rádi westerny (a vlastně ani nemusíte), určitě vyrazte do kina, protože nudit se nebudete.
Včera jsem viděl a za mě překvapivě super stylovka, překvapivě brutální a s několika dost osobitě vyřešenými scénami. Což mě u Fuquy překvapilo. Přestřelka v půlce filmu pro mě lepší a atmosféričtější než masakr na konci, celkově ale fakt příjemný překvapení! 8/10
OdpovědětVymazat